Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere Hastalığı

Meniere, iç kulağın denge ve işitme kısımlarını etkileyen
uzun vadeli ve genellikle ilerleyen bir rahatsızlıktır.

Belirtiler

Meniere rahatsızlığının belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız yaklaşan bir "atağın" uyarıcı işaretleri arasında artan kulak çınlamalarını, baş dönmesini ve sık sık kusmayı sayabiliriz. Bu ataklar tipik olarak her defasında iki veya üç saat sürer, bazen tekrar normal hissetmeye başlayana kadar belirtilerin kaybolması birkaç gün alır.

Kimler etkilenir?

Bu rahatsızlık yaklaşık her 1.500 kişiden birini etkilemektedir. Meniere hastalığı yaygın bir rahatsızlık değildir ancak her yaşta gelişebilir ve her iki cinsi de eşit olarak etkiler. Ayrıca aile geçmişiyle de bağlantılı olabilen bu hastalıkta, hastaların ortalama %7-10'u yakın bir akrabasıyla aynı hastalığı taşır.

Nedenleri

Her ne kadar Meniere rahatsızlığının nedeni şu anda bilinmese de, özellikle endolenf adıyla bilinen iç kulaktaki sıvıyla ilişkili olarak iç kulak basıncında ortaya çıkan bir problemle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Erken, orta ve geç aşama olarak gruplanabilen bu hastalık, zaman içinde belirli bir yol izler. Atak sıklığında normal olarak azalma görülürken işitme kaybında devam eden bir artış ve sıkça kulak çınlaması yaşanır. Ancak rahatsızlığın ilerleyişi kişiden kişiye değişir, bu nedenle üç aşamanın tümünü de yaşamayabilirsiniz.

Tedavi

Maxtone İşitme Merkezleri’nde işitme uzmanlarımız işitme kaybınızın derecesini ölçmeye yardımcı olabilir ancak baş dönmeniz ve/veya kulak çınlamanız varsa KBB doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz ilgili testleri yaparak gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Görünmez

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Şarj edilebilir

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Bütçeye uygun

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı