Mastoidit Nedir?

Mastoidit - Nedenleri ve Belirtileri

Mastoidit kulağın arkasındaki hassas bir kemik olan mastoidi etkileyen ve tüm kulak enfeksiyonları içinde en nadir görülen bakteriyel bir enfeksiyondur. Yapısı bal peteğine benzer olup orta kulakta hava boşluğu sağlamaya yardım eder. İltihaplandığında veya enfekte olduğunda, gözenekli kemik zarar görerek gözle görülür şekilde şişmeye neden olur.

İşitme cihazı TV izlemek
Akıllı telefon ile işitme cihazı kullanmak

Enfeksiyon normalde inatçı bir orta kulak enfeksiyonu sonucunda oluşur ve eğer hızla müdahale edilmezse çoklu komplikasyonlara neden olarak mastoid kemiğinin dışına yayılabilir. Enfeksiyon en çok çocuklarda görülse de bir yetişkin olarak siz de bu enfeksiyondan etkilenebilirsiniz. Eğer siz veya çocuğunuz yakın zamanda bir orta kulak enfeksiyonu geçirdiyseniz, mastoidit gelişme riskini en aza indirmek amacıyla doktorunuzun tavsiyelerini ve nekahet dönemi için önerilerini dikkate alınız.

Belirtiler

Belirtiler diğer kulak enfeksiyonlarına benzer olmakla beraber göstergeleri daha belirgindir. Belirtilerin farkına varmak önemlidir.

Nedenleri

Mastoidit normalde bakterilerin orta kulaktan mastoid kemiğindeki hava hücrelerine sıçramasıyla birlikte bir orta kulak enfeksiyonu sonrasında gelişir. Ancak deri hücrelerinin orta kulakta anormal birikimi sonucunda yoğun iltihaplanmaya ve enfeksiyonun mastoide yayılmasına yol açan kolesteatom rahatsızlığı da mastoide neden olabilir.

Tanı

Eğer mastoidit geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız mümkün olan en kısa sürede mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Doktor, kulağınızın işlevselliği ve herhangi bir iltihaplanma olup olmadığını değerlendirmek amacıyla kulağınızın içine bakarak ilk kulak muayenenizi yapacaktır. Enfeksiyon şüphesi varsa doktor tanıyı kesinleştirmek için röntgen, kan testleri ve eküvyon çubuğu ile kulak sıvısı kültürü alınması gibi işlemler önerebilir. Eğer enfeksiyonun şiddetli olduğu düşünülüyorsa sizden bilgisayarlı tomografi (CT) veya emar (MRI) taraması istenebilir.

Nadir durumlarda beyin zarının iltihaplandığı menenjit hastalığı gelişebilir.

Tedavi

Doktoruz rahatsızlığınız hakkında tanı koyduktan sonra büyük olasılıkla oral antibiyotik ve kulak damlası reçete edecek veya kulağın düzenli temizlenmesini önerecektir. Akut mastoidit vakalarında, tedavi hastanede yapılacak olup antibiyotik, serum yoluyla verilecektir.

Ayrıca ameliyatla mastoid kemiğini tamamen çıkarmak veya kulağınızı boşaltmak da birer seçenektir. Miringotomi olarak bilinen kulak boşaltma, kulak zarınızda küçük bir delik açılarak sıvının boşaltılmasını ve basıncın azaltılmasını sağlar. Kortikal mastoidektomi, mastoid kemiğinin çıkarılması için yapılan bir operasyon olup sadece iltihaplanma şiddetliyse uygulanır. Kemiğiniz ciddi olarak iltihaplanırsa ve çıkarılmazsa, hayati tehlike yaratabilecek kan pıhtıları veya beyin abseleri oluşma riski vardır.

Ameliyattan sonra birkaç gün hastanede kalmanız gerekecektir; hastaneden çıktıktan sonra en az bir hafta kadar ameliyat edilen kulağınızın ıslanmasına izin verilmeyecektir.

İyileşme durumuna bağlı olarak dört ila altı hafta sonra yüzmeye izin verilecektir. Doktorunuz muayene görüşmelerinde iyileşme sürecinde uymanız gereken kurallar hakkında sizi bilgilendirecektir.

Mastoidit geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurun. Ek desteğe ihtiyaç duymanız halinde uzmanlarımız da hizmetinizde olacaktır. Diğer kulak enfeksiyonları hakkında daha fazla bilgi almak için dış kulak iltihabı, orta kulak iltihabı veya labirentit sayfalarımızı ziyaret edin. Herhangi bir seviyede işitme kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız size uygun işitme cihazı ürün gruplarımızı keşfetmenizi öneriyoruz.

Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı