Maxtone İşitme Merkezi

Şan(S)Lıurfa’da Yekta

Yekta Özel Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi

Yekta Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi 2001 yılından bu yana işitme kaybı olan çocuklara rehabilitasyon ve eğitim hizmeti veriyor. Hem bireysel eğitim hem de grup eğitimi veren Yekta ÖRM aynı zamanda ailelerimizin bilinçlenmesi için aile eğitimleri de sunuyor. Yekta’nın kurucusu İbrahim Yaşar, Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nden mezun, doğru ve etkin bir eğitimin önemine inanan bir eğitimci. Kurumunda da kendisi gibi işine bağlı, çocukları seven, işitme engelliler alanından mezun 10 öğretmen, 1 grup öğretmeni, 3 okul öncesi öğretmeni,1 psikolog ile birlikte toplam 15 kişilik bir uzman kadro bulunuyor. 170’i koklear implantlı, 80’i işitme cihazlı olmak üzere toplam 250 öğrencisi mevcut.

Şan(S)Lıurfa’da Yektaİşitme engelli aileleri burada gördükleri ilgi ve hizmetten oldukça memnun. Kurucu Müdür İbrahim Bey bu başarının altındaki temel nedenleri şu şekilde özetliyor; “Bizim öncelikli amacımız eğitimdir. Yani işitme kaybı olan çocukların doğru eğitim almasını ve ailelerin de bilinçlenmesini sağlamayı kendimize görev edindik.

İkinci unsur ise tabii ki eğitimi veren kadronun kalitesidir. Eğitim kadromuzun bu işin eğitimini almış uzman eğiticilerden oluşmasına öncelikle özen gösteriyoruz.

Üçüncü unsur ise verdiğimiz eğitimin kalitesidir. Kurumumuzda her bir bireyin ihtiyacına uygun ders programları ve ailelerin etkin katılımıyla işitme kaybı olan öğrencilerimizin eğitim devamlılığı esas alınmıştır.” 

“Özellikle dil gelişiminin başladığı erken dönemde teşhis edilmiş ve bireyin işitme kaybına uygun olarak erken cihazlandırılmış ya da implantasyonu yapılmış çocukların eğitimlerinde oldukça başarılı bir grafik çizmekteyiz. Şöyle ki; 1 yaşından önce eğitimine başladığımız birçok çocuk akranlarının dil gelişimine oldukça yaklaşmış hatta bazı çocuklarımız okullarında sınıf arkadaşlarının üstünde başarı sağlamıştır.”

“Özel Eğitimin ilkeleri doğrultusunda, işitme kaybı olan çocukların eğitiminin bir süreç ve ekip işi olduğunun bilinciyle hareket ederek; gerek işitme cihazı kullanan gerekse implant kullanıcısı olan çocuklarımızın, takiplerini yapmak için başta Üniversite Hastanelerinin KBB ve Odyoloji klinikleri
olmak üzere gerekli kurum ve kuruluşlarla koordine olarak çalışmaktayız.“

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17/05/2016


Etiketler: Yekta Özel Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi Yekta Şanlıurfa