Maxtone İşitme Merkezi

Gülben Ergen işitme engelli çocuğu olan pazarcı ile sohbet etti

Gülben Ergen Hürriyet gazetesindeki köşesinde pazarcılık yapan Haşim Pelen ile sohbet etti.

Doğuştan mı işitme engelli yoksa sonradan mı oldu?
- Doğuştan. Doktor hatası yüzünden oldu. Doğum esnasında duyma yetisi zedelendi. Yüzde 92 duymuyor. Ameliyat oldu. Şimdi işitme cihazı takılı olduğunda duyuyor ama cihaz çıktığında duymuyor. 
İyi ki cihaz almışsınız...
- Ne zorluklarla aldık bir bilsen. Hala 1.500 lira borcu var. Maalesef sigortam da yok. Günde 100 lira para alıyorum. Haftada 4 pazara gidiyorum. Ayda 1.600 lirayla geçiniyoruz. Üç çocukla zor oluyor. Anaokuluna gidiyor en küçük çocuğum. Okula ayda 100 lira veriyoruz. Iki çocuğum da ilkokulda. Oğlumun engelli maaşını alamıyoruz. Çok uğraştık ama olmadı. Ameliyattan sonra yüzde 52 engelli raporumuz var.

Gülben Ergen İşitme Engelli Pazarcı Hürriyet Gazetesi

SGK Geri Ödemesi Nasıl Alınır?

SGK güvencesi kapsamındaysanız, işitme cihazı bedeli üzerinden geri ödeme* alabilirsiniz. İşitme cihazı bedelinin SGK tarafından geri ödenebilmesi için; Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca en az 1 (bir) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı Sağlık Kurulu Raporu’nun düzenlenmiş olması gerekmektedir.

SGK 18 yaş üzeri kişiler için brüt 555 TL işitme cihazı geri ödemesi yapmaktadır. Yaşa göre yapılan geri ödemelerin miktarları ise aşağıda yer almaktadır:

  • 0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 799 TL, veli emekli ise 899 TL
  • 5-12 yaş için veli çalışıyor ise net 710 TL, veli emekli ise 799 TL
  • 13-18 yaş için veli çalışıyor ise net 666 TL, veli emekli ise 749 TL
  • 18 yaş üzeri için kişi çalışıyorsa net 444 TL, emekli ise 499 TL
  • 18 yaş altındaki çocuklara her iki kulak için KBB hekimi çift işitme cihazı raporu veriyorsa, SGK geri ödemesi iki katına çıkmaktadır. 18 yaş üzeri yetişkinlerde ise önce bir cihaz verilerek 6 ay sonrasında cihaz faydası kanıtlandığında ikinci cihaz raporu çıkarılıp geri ödeme alınabilmektedir.***

* Geri ödeme: Kullanıcının öncelikle işitme cihazını ödemesini yaparak satın alması, daha sonra SGK’nın yukarıda belirtilen rakamlar dahilinde Ziraat bankasına SGKlı adına ödemeyi havale göndererek gerçekleştirmesi demektir.

** 18 Ocak 2016 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre belirlenen rakamlardır. Konuyla ilgili yeni bir tebliğ yayınlanana kadar geçerliliği bulunmaktadır.

*** 21.04.2015 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre

 

Daha fazla bilgi için : Maxtone

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11/05/2016


Etiketler: Gülben Ergen Hürriyet Gazetesi işitme engelli pazarcı