Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?


Kulak ağrısı, aniden gelişen; zonklama, yanma, basınç şeklinde hissedilen, keskin bir ağrı çeşididir. Oldukça basit sebeplere bağlı olabildiği gibi, ciddi sebepleri de olabilir. Kulağın ortasında konumlanan östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak meydana gelen kulak ağrısı, hemen her yaştan insanı etkilerken, özellikle çocuklarda sık görülmektedir.

Kulak ağrısı kulağın kendisinden de kaynaklanıyor olabilir, baş, boyun gibi bölgelerde yaşanan herhangi bir problemden de köklenebilir. Kulak ağrısının yanı sıra, tıkanıklık ve az işitme gibi belirtiler de sık görülür.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısına sebep olacak pek çok faktör vardır. Bunlardan en çok rastlanılanlarına bir göz atalım:

Alerjiler: Vücut, alerjenlere tepki verdiğinde, koruyucu tepki olarak sinüs boşluğunda mukus üretimi başlar. Sümüksü bir madde olan mukusun, kulak zarına yaptığı baskı neticesinde ağrı yaşanır. Tozlar, polenler, hayvan alerjileri ve yaz nezlesi gibi uyaranlar kulak ağrısı yapabilir.

Enfeksiyonlar: Orta kulak enfeksiyonları, dış kulak enfeksiyonları en yaygın kulak ağrısı sebeplerindendir. Orta kulağı genize bağlayan östaki borusunun tıkanması sebebiyle orta kulak iltihabı gelişir. Sigara dumanı, soğuk algınlığı, alerji, sinüzit ve genetik sebepler dolayısıyla tıkanıklık yaşanabilir. Bu da kulak ağrısını tetikler.

Basınç Travması (Barotravma): Uçaktayken, basınç seviyesinde meydana gelen değişmeler de kulak ağrısına sebebiyet verir. Bu durum sadece yükseklik arttığında değil, yer seviyesinin altına inildiğinde, su altına dalış yapıldığında da meydana gelir. Kulak, iç kulakla dış kulak arasındaki basınç farkını eşitleyemez bu sebeple de kulak ağrısı yaşanır.

Kulak zarının hasar görmesi: Kulak zarı yırtıldığında ya da delindiğinde de ilk hissedilen belirti kulak ağrısıdır. Kulağı temizlerken, kulaç çöpü olabildiğince derine itilmeden nazikçe kullanılmalıdır. Bunun dışında kulağa gelen güçlü bir darbe, şiddetli bir silah sesi ve buna benzer çok yüksek desibeldeki seslerin kulak zarına verdiği zarar neticesinde kulak ağrısı yaşanabilir.

Kulak kiri: Kulakta temizlenmeden kalan kirler de kulak ağrısına sebep olabilir. Ama bunu kulak çubuğuyla temizlemeye çalışmak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Kulak kirini temizlemenin en sağlıklı yolu kulak damlası kullanmaktır. Yahut doktorunuz tarafından kulak yıkama yöntemi tercih edilebilir.

Çene kemiği problemi: Nadir görülen sebeplerden de olsa, çene kemiğindeki sorunlar da kulak ağrısına yol açabilir. Diş gıcırdatma yahut kireçlenme sebebiyle ortaya çıkan bir sorun kulağa ağrı olarak yansıyabilir.

Diş apsesi: Dişlerde ya da diş etlerinde enfeksiyonlar sebebiyle oluşan iltihaplanma kulak ağrısına sebep olabilir. Bu durumda kulakla beraber diş ağrısı da yaşanır.

Kulak kanalında egzama: Kulak içi de cildin yağlı bölgelerinden biridir. Bu bölgelerde görülecek egzama, kulak ağrısına yol açabilir. Egzamalı bölge ayrıca tahriş olur, iltihaplanır ve kızarıklık oluşur.

Bebeklerde Kulak Ağrısı: Bebeklerde kulak ağrısı sık rastlanılan şikayetlerdendir. Henüz konuşamayan bebeğiniz, elini kulağına götürerek ağlıyorsa, yahut ortada hiçbir sorun yok görünürken sürekli ağlıyorsa, kulak ağrısı yaşıyor olması muhtemeldir.Bebeklerdeki kulak ağrısı, kulaktaki iltihaplanmadan, yahut farklı bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bebeğinizin kulağının ağrıyıp ağrımadığını, hareketlerini kontrol ederek, ruh halinde ve rutin davranışlarında bir fark olup olmadığını gözlemleyerek anlamaya çalışın. Kulak ağrısı yaşayan bebek kafasını hızlıca sağa sola döndürebilir ve her zamankinden fazla ağlar.

Sadece kulağın kendisi değil vücudumuzun kafa bölgesindeki hasarlar da kulak ağrılarına neden olabilmektedir. Kulak ağrılarının en önemli sebebi orta kulak ve dış kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östakinin tıkanmasıyla oluşan orta kulak iltihabı tedavinin geç kalınması niteliğinde duyu mevzusunda çeşitli problemlere neden olabilir.

• Sinüzit

• Soğuk algınlığı

• Özellikle yaz aylarında deniz sularının ve havuz sularının kirliliği

• Uçaklarda, denize dalışlarda, dağ tırmanışlarında meydana gelen basınç travmaları

• Kulak temizliğinin yapılmaması

• Diş çürükleri

gibi çeşitli çene problemleri şeklinde nedenler de kulak ağrılarının başlıca nedenlerindendir. Kulak sorunlarında en etkin belirtiler kulakta;

• şişme

• Kızarıklık

• Akıntı

• Baş dönmesi

• Ateş

• Işitme duyusunda kayıp, belirtiler içinde sayılabilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eğer çok sık ve şiddetli şekilde yaşadığınız bir sorun değilse, kulak ağrısı için evde yapılacaklar şu şekildedir

• Ansızın gelen kulak ağrısında ilk şoku atlattıktan sonra ilk önce oturur pozisyondaysanız oturuşunuzu dikleştirin, dik oturun.

• Esnemeye çalışın.

• Bulunduğunuz ortamı havalandırın.

• Kulak kepçenizi oynatın.

• Sakız çiğneyin.

• Burnunuzu iki parmağınızın arasına sıkıştırın, önce derin nefes alın ve havayı genzinize doğru iterek üfleyin. Kafanızın içinden gelen açılma sesini duyun. Bu ses, basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir ve kulak ağrısı da ortadan kalkar.

• Isıtılmış bir havluyu kulağınıza koyun .

• Sıvı tüketin.

• Kulağınıza yabancı bir cisim sokmayın. Temizliğini mümkünse kulak çöpü yerine, yumuşak ve ince dokulu bir kağıt mendil parçasıyla yapın.

• Yüzerken, duş alırken kulağınıza su kaçmamasına azami şekilde dikkat edin.

• Soğuk ve ayaz olan havalarda dışarı çıkarken, yazın ise klima yakınlarında otururken kulaklarınızı şapka ve buna benzer bir koruyucuyla kapatın.

• Doktor önerisi olmadan kendi kendinize kulak damlası kullanmayın.

• Sigara içmeyin, içilen ortamda durmayın.

Kulak ağrısına evde çözüm getirebileceğiniz şıklar aşağı yukarı böyledir. Kulak ağrınız kesintisiz 12 saattir devam ediyorsa, acilen hekime başvurun.

Kulak Ağrısı Tedavisi Tüm rahatsızlıkların tedavisinde ilk adım, sebepleri bulmak olmalıdır. Kulak ağrısında da önce ağrının sebebine ulaşmak, tedavide isabetli bir yöntem izlemeyi kolaylaştırır.

Elbette kulak ağrısının en doğru tedavisi bir hekime görünerek sağlanır. Bu sebeple kulak ağrısı başladığında hafif tedavi yöntemleriyle iyileşmiyorsa, acilen uzman hekime gidilerek çözüm aranmalıdır.


Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı