İşitme Cihazlarında Kulak Kalıpları Ne İşe Yarar?

İşitme cihazınızın önemli bir parçası kulağınızın içinde bulunur ve birçok kişi bu yerleşimin iki temel stili olduğunu fark etmez: Dome veya kulak kalıbı.

Dome kullanılan bir işitme cihazı gördüyseniz, küçük bir kulaklık başlığı gibi göründüğünü fark etmişsinizdir. Birkaç standart boyutta gelirler, bu nedenle bir işitme cihazı denemeye gittiğinizde kulağınıza en uygun boyut size verilir. Genel olarak, havalandırma ve doğal sesin kulağa girmesine izin verdiği için kullanıcı için faydalı olan geniş havalandırma boşluklarına sahiptirler.

Dome stilleri bir kişinin benzersiz kulak şekline uyacak şekilde özelleştirilmezken, işitme cihazları için kulak kalıpları tam da bunu yapar. Silikondan (tıbbi sınıf bir elastomer) veya plastikten (bazen akrilikten) yapılmış bu özel yapım parçalar kulak kanalınıza mükemmel şekilde oturur. Ancak bu, kulak kanalınızı tamamen kapatmaz, çünkü genellikle havanın geçmesi için küçük delikleri vardır. Bu işitme cihazı tarzı da kolayca değiştirilebilir.

İşitme uzmanı, dış kulağınızın ve kulak kanalınızın izini alacaktır. Düz bir kalıp almak kadar basit değildir ve özen ve uzmanlıkla yapılmalıdır. Neyse ki, süreç ağrısızdır ve yumuşak bir bileşen kullanılır.

Kulak kalıbı stili de birkaç farklı boyutta olabilir, ancak bu işitme kaybınızın derecesine ve türüne, ayrıca kulağınızın anatomisine ve kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır.

Bu nedenle, genel olarak konuşursak, kulak kalıpları kulağınıza tam olarak uyacak şekilde özel olarak üretildikleri için standart dome kullanılan işitme cihazlarına göre kulağa daha rahat yerleşirler.

 İşitme Cihazlarında Kulak Kalıplarının Avantajları Nelerdir?

Kişiye özel kulak kalıbı ile kullanılan bir işitme cihazı, iyi ve rahat bir yerleşim anlamına gelir - peki bunun faydaları nelerdir?

Dome kullanılan işitme cihazları, hafif ile orta derecede işitme kaybı olan kişiler için en iyisidir. İleri dereceden çok ileri dereceye kadar işitme kaybı olanlar için, kulak kalıpları daha fazla amplifikasyon ve mükemmel ses kalitesi sağladıkları için daha uygundur. Ayrıca alçak frekanslarda işitme kaybı olanlar için daha idealdir.

Ayrıca, yükseltilmiş (amplifiye edilen) sesin kulak kanalından dışarı sızmasını ve feedback (ötme/ıslık sesi) oluşturmasını engellerler. Bu olursa, yükseltilmiş (amplifiye edilen) ses kulak kanalından dışarı çıkar ve yeniden yükseltilir, bu da kulağınızda hoş olmayan tiz bir ıslık sesine neden olur.

 İşitme Cihazları İçin Kulak Kalıplarının Eksileri Nelerdir?

Elbette, işitme kaybı tedavisi vaka bazında belirlenmelidir ve bazı kişiler kullanımının daha rahat olduğunu ve daha az tıkanıklık hissiyatı hissettiklerini belirterek işitme cihazlarını dome ile kullanmayı tercih ederler.

İşitme cihazınızı kulak kalıpları ile kullanmak ilk etapta garip gelebilir ve alışması biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, insanlar genellikle herhangi bir işitme cihazının ilk kez kullanıldığında durumun böyle olduğunu düşünürler, bu nedenle bu, kulak kalıbı kullanımına özgü bir sorun değildir.

Kulak şekliniz zamanla biraz değişebileceğinden, kulak kalıbının bazen yenilenmesi gerekebilir. Kulak kalıbınızın kulağınıza hala doğru şekilde yerleştiğinden emin olmak için zaman zaman kontrol edilmesi gerekecektir.

Kulak kalıbındaki havalandırma yetersiz olduğunda kulak kanalınızdaki havayı tamamen tıkayabilir. Bu, yüksek miktarda oklüzyona (tıkanıklık hissine) neden olabilir. Kulak kalıbındaki değişiklikler bu soruna yardımcı olabilir.

Kendi sesinizin çok yüksek çıktığını da hissedebilirsiniz – bu durum, kulak kalıbınızın çok küçük bir havalandırma deliğine sahip olduğunun ve daha büyük bir delik gerektirdiğinin bir işaretidir.

Öte yandan, çok büyük veya yanlış yerde bulunan bir kulak kalıbı havalandırması, daha önce bahsedilen ıslık sesine veya akustik feedback’e (ötme/ıslık sesi) neden olabilir. Bu olursa, işitme sağlığı uzmanınızın kulak kalıbını yerine sıkıca sabitlemek için kulak kalıplarınızda değişiklik yapması gerekebilir.

Kulak kalıbınızın kulak kiri oluşumuna da neden olabileceğini kabul etmek de önemlidir. Özellikle sıkı bir kulak kalıbınız varsa, bu normalde daha büyük bir problemdir. Kulak kiri birikimi, kontrolden çıkarsa kulağınıza zarar verebilir. Ayrıca ses iletimini azaltarak duymanızı ve işitme cihazınızdan yararlanmanızı zorlaştırabilir.

Son olarak, bu, kullanıcıların çoğu için bir sorun olmamasına rağmen, kulak kalıbınızı oluşturmak için kullanılan malzemeye alerjiniz olabilir ve alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. İşitme cihazı kulak kalıbınızı oluştururken hipoalerjenik bir malzeme kullanılabileceğinden, işitme sağlığı uzmanınızla mevcut alerjileriniz hakkında konuşun.

 Gürültü Maruziyeti için Kulak Kalıpları

Kulak kalıpları, normalde işitme cihazlarında kulak tıkanıklığını önleme konusunda iyi bir iş çıkardıkları için aynı nedenden dolayı işitme cihazı kullanmayan kişiler için de faydalı olabilir. Ses koruması için özel kulak kalıpları kullanıyorsanız, size daha yüksek düzeyde koruma sağlarlar. Sıkıca oturması, sesin kulağınıza girmesinin daha zor olduğu anlamına gelir.

Hatta konuşmayı anlamanıza izin verirken çoğu gürültüyü engelleyen akustik hazneli olanları bile alabilirsiniz. Bunlar genellikle sporcular, müzisyenler ve gürültülü bir çalışma ortamında çalışan kişiler tarafından kullanılır.


Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı