İşitme Cihazı Pilinin Nasıl Değiştirileceğine İlişkin İpuçları

                    

İşitme cihazı kullanıcısı olarak, işitme cihazı pilinin nasıl değiştirileceğini bilmeniz önemlidir. İşitme cihazı pilleri yıllar içinde güçlenmiş olsa da şarj edilebilir pillerin bile değiştirilmesi gerekecektir. Aşağıdaki bilgiler, işitme cihazı pilinin nasıl değiştirileceğini ve en yüksek düzeyde hizmet almanızı sağlamak için diğer önemli bakım ipuçlarını açıklamaktadır.

Pilin Ne Zaman Değiştirilmesi Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Şarj edilemeyen çoğu işitme cihazı pili, değiştirilmeden önce 3 ile 22 gün arasında cihazı çalışır durumda tutacaktır. Bu sayı şunlara bağlı olarak değişebilir: İşitme cihazınızın türü,Pil türü,Pil kapasitesi , İşitme cihazlarınızı ne sıklıkla kullandığınız

Dijital işitme cihazlarının çoğu, pil bitmeden hemen önce kullanıcıya belirli aralıklarla bir pil bitme sinyali gönderir. Bu sinyal bir bip sesinden, çok çeşitli melodilere kadar değişkenlik gösterebilir. Bu sinyalin şiddet seviyeleri ve tonu bazı işitme cihazlarında ayarlanabilmektedir. Pil bitme sinyalinizi önceden öğrenebilmek için mutlaka işitme uzmanınızdan yardım isteyiniz.

Pilinizin hala iyi olup olmadığını görmek için işitme cihazınızı açın ve sesini dinleyin. Ses boğuk veya zayıfsa pilin değiştirilmesi gerekebilir.İşitme cihazlarıızdan ses gelmiyorsa, ilk şüpheniz bitmiş bir pil olmalıdır. Diğer belirtiler arasında bozuk veya net olmayan sesler ve alışılmadık derecede düşük ses seviyeleri bulunur. Bazı işitme cihazları, piller azaldığında sizi uyaran sesli bir ton üretecek şekilde tasarlanmıştır.

 İşitme Cihazı Pili Nasıl Değiştirilir?

İşitme cihazınızın pilini değiştirmekle ilgili adımlar basittir;

 • Pilin bulunduğu bölmeyi tamamen açın ve eski pilinizi çıkarın.
 • Yeni pilinizin artı (+) tarafında bulunan etiketi çıkarın.
 • Yeni pili pil bölmesinin içine yerleştirin. + tarafının yukarıya bakması önemlidir.
 • Pil kapağını kapatın. Cihazınız, yeni pilin takıldığını belirtmek için bir zil sesi veya ton çalabilir.
 • Yeni pili takmadan önce, pilin nemli olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Herhangi bir nem fark ederseniz, yeni pili yerleştirmeden önce silmelisiniz. Pili değiştirdikten sonra yeni pilin çalışmaya başlaması birkaç saniye sürebilir.
 • Cihazınız kullanımda değilken pil kapağını açık bırakın
 • Cihazınızı birkaç gün kullanmayacaksanız pilleri tamamen çıkarın.
 • Pillerinizi değiştirirken pil temas noktalarınızı temizleme fırçaları ile temizleyin.
 • Temas noktalarınızı kuru bir pamuklu çubukla nazikçe silerek temizleyebilirsiniz. Kirli pil temas noktaları, zayıf bir bağlantı oluşturabilir ve bu da işitme cihazlarının düşük performans göstermesine neden olur.
 • İşitme Cihazlarınızı Kuru Bir Yerde Saklayın
 • İşitme cihazı teknolojisi ve devresi çok gelişmiş hale geldi. Bu nedenle, biraz nem ciddi hasara neden olabilir. Birçok işitme cihazı suya dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış olsa da yüzerken veya duş alırken işitme cihazlarınızı her zaman çıkarmalısınız.
 • İşitme cihazlarınız suyla temas ederse hemen bir bez veya havluyla kurulayın. Cihazlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmaktan kaçının çünkü yüksek ısı seviyeleri hasara neden olabilir. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız, işitme cihazlarınızı özel olarak tasarlanmış bir işitme cihazı nem alma kutusunda saklamayı düşünebilirsiniz.