Gürültülü Bir Ortamda İşitme Cihazı Nasıl Kullanılır?

İşitme cihazları, işitme güçlüğü çekenler için büyük bir yardım kaynağı olmuştur. Dünyanın seslerini yükseltmeye ve işitsel süreçleri kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Ancak, bu harika cihazlarla bile gürültülü bir ortamda işitmek hala zor olabilir. Gürültülü bir ortamda işitmek için aşağıdaki ipuçları, iletişim zorluklarınızı hafifletmenize yardımcı olabilir.

İki işitme cihazı mı kullanmalıyım yoksa tek mi?

Tek işitme cihazı kullanmak harikadır ama ikisi ile daha mı iyi? Birçok kişi için, özellikle gürültülü bir ortamda dinlemeye çalışırken iki adet işitme cihazı kullanmanın avantajları vardır. İki kulakta işitme cihazı kullanmak konuşmayı iyileştirmeye yardımcı olabilir ve sizinle konuşan kişilerin sesini gerçekten anlayabilmenize yardımcı olabilir. İki cihaz, son derece dikkat dağıtıcı olabilen ve gürültülü bir ortamda işitmeyi zorlaştıran arka plan gürültüsünü bastırması veya bloke etmesi muhtemel bir amplifikasyon oluşturur.

Dijital sinyal işleme işitme cihazları nelerdir?

Dijital sinyal işleme (DSP) işitme cihazları, dijital bileşenlere sahip işitme cihazlarıdır. Cihazlar, işitme güçlüğü çeken veya başka herhangi bir işitsel ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılır ve bir DSP sistemi üzerinde çalışır. Bu sistem, gürültülü ortamlarda arka plan ve konuşma seslerini ayırt etmek için ortamdaki sesi algılamaya çalışır. Cihazın kendisi konuşmayı tanımlayacak ve gürültünün geri kalanını azaltacak, böylece söylenenleri duymayı kolaylaştıracaktır. Gürültülü ortamlardaki işitme sorununa mükemmel bir çözüm değil ancak iyi bir başlangıçtır.

Yönlü bir mikrofona ihtiyacım var mı?

Yönlü mikrofon, birçok farklı işitme cihazında bulunan bir seçenektir. Yönlü mikrofonların alabilecekleri iki farklı şekli vardır. Çok yönlü veya yönlü olabilirler. Çok yönlü işitme cihazları ile ses, ön, arka ve yan taraflar dahil olmak üzere kişinin tüm çevresinden alınır. Buna karşılık, yönlü bir işitme cihazı, sesleri bir kişinin önünde olup bitenlerden seslerden alır.

Bazı cihazlarda otomatik olarak bir mikrofondan diğerine geçiş yapan yönlü mikrofon, gürültülü ortamlarda arka plan seslerini ortadan kaldırmak ve işitmeyi artırmak için harika bir yol olabilir. Ancak bu tür yetenekler otomatik olarak veya her seferinde gerçekleşmez. Optimizasyon seslerinin duyulabilmesi için mikrofonun tam olarak doğru yere yerleştirilmesi önemlidir. Bunları kullanan kişiler, özellikle gürültülü bir ortamda işitmeye çalışırken, bu mikrofonlar aracılığıyla bir konuşmanın duyulması için en iyi konumun farkında olmalıdır. Bu pozisyon, başın konuşmayı sarf eden kişiye doğru baktığı açıdır. Kişi başını çevirdiğinde veya hareket ettiğinde artık çevresinde olup bitenleri duymak için en uygun konumda değildir.

 İşitmeye Yardımcı Dinleme Aksesuarları

Özel durumlar için, uzak mikrofonlar ve FM teknolojisi de dahil olmak üzere yardımcı dinleme aksesuarlarını kullanabilirsiniz.

Loop Sistemlerinin (İşitme Döngüleri) mevcut olduğu her yerde t-coil (telekoil'in kısaltması) programınıza geçiş yaptığınızda birçok halka açık yerde, işitme cihazınıza iletilen kablosuz bir sinyal aracılığıyla bulunduğunuz tesisin ses sisteminden yayınlanan sesleri duyabilirsiniz. Bu seçenek, bir sahne performansından, havalimanı, tren veya metro istasyonundaki anonslara kadar her şeyi daha anlaşılır hale getirebilir.

FM teknolojisi nedir?

Gürültülü bir ortamda işitme için en iyi çözümlerden bir diğeri de FM teknolojisidir.

Bu teknolojinin iki farklı bileşeni vardır:

Bir konuşmacının sesini algılayarak çalışan ve ardından bir FM alıcısına gönderen bir FM mikrofonu ve FM mikrofonlarından gelen konuşma sesi sinyallerini alan bir FM alıcısı.

Bu iki bileşeni kullanarak gürültülü çevre koşullarında istenilen konuşmacının sesi daha net bir şekilde işitme cihazlarına aktarılabilir.Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı