Emeklilere İşitme Cihazı SGK ödemesi 2023

İşitme Cihazını Sigorta Karşılıyor Mu?

     SGK güvencesi kapsamındaysanız, işitme cihazı alırken bir miktarını sizin yerinize SGK ödeyebilir. Bunun için yapmanız gereken bir devlet ya da üniversite hastanesi Kulak Burun Boğaz doktorundan randevu almak, işitme testi yaptırmak ve işitme kaybı teşhisini gösteren sağlık kurulu raporu ile SGK anlaşmalı bir işitme merkezine başvurmaktır. Eğer işitme kaybınızın olduğuna eminseniz ve işitme cihazı tipi ile ilgili bir tercihiniz var ise önce bir işitme merkezine gidip tercih ettiğiniz tipin size uygun olup olmadığını tecrübe edip daha sonra doktora başvurabilirsiniz çünkü sağlık kurulu raporlarında işitme cihazı tipi yazılmak zorundadır, eğer sonradan karar değiştirseniz sağlık kurulu raporunda değişiklik yapılması sizi yorabilir. İşitme merkezinde çalışan Odyologlar en uygun cihaz tipinin tercih etmeniz için size yardımcı olabilirler ve tercihinizi doktorunuza söylediğinizde sağlık kurulu raporunuz sorunsuz bir şekilde çıkacaktır.

 Sigortadan İşitme cihazı almak için gerekli belgeler nelerdir?

İşitme merkezine getirilmesi gereken belgeler ; E-reçete numarası ve odyometri test sonuçlarının aslıdır.

Reçetede dikkat edilmesi gereken konular:

• Reçeteler  e-reçete olarak düzenlenmekte ve doktorunuz tarafından size bir e-reçete numarası verilmektedir. Bu numarayı alıp cihazı satın alacağınız işitme merkezine bildirmeniz gerekir.

• Reçete düzenlenirken; kullanım şeklinize göre kulak içi veya kulak arkası tipi belirtilir. Sizin için hangi tip işitme cihazının uygun olduğunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

• Reçete düzenlenirken sağ veya sol kulak için tek olarak düzenlenebilir. Doğru kulağa işitme cihazı reçete edildiği kontrol etmeniz önemlidir.

• Eğer her iki kulağınızda da işitme kaybı var ise; iki kulağınız için işitme cihazı ödemesi SGK tarafından yapılabilmektedir, doktorunuzdan her iki kulağınız için işitme cihazı reçete etmesin isteyebilirsiniz. Çift taraflı işitmenin faydalarını incelemek için:

https://maxtone.com.tr/web/isitme-hakkinda/iki-kulak-bir-kulaktan-iyidir.php

Emekliye İşitme Cihazı SSK Desteği Ne Kadardır?


SGK 2023 yılı için 18 yaş üzeri kişilerde bir adet işitme cihazı için BRÜT 3.028 TL * işitme cihazı katkısında bulunmaktadır. Yaşa ve emekli/çalışan durumuna göre yapılan NET SGK katkısı ise aşağıda yer almaktadır:

• 0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 4.360,32 TL, veli emekli ise 4.905,36 TL

• 5-12 yaş için veli çalışıyor ise net 3.875,84 TL, veli emekli ise 4.360,32 TL

• 13-18 yaş için veli çalışıyor ise net 3.633,6 TL, veli emekli ise 4.087,8 TL

• 18 yaş üzeri için kişi çalışıyorsa net 2.422,4 TL, emekli ise 2.725,2 TL

• Emeklilerin ödemesi gereken %10 katılım payını SGK emekli maaşından düşmektedir, çalışanlar ise %20 katılım payını cihaz aldığı firmaya öder.

• SGK 5 yılda bir işitme cihazı için katkı ödemesi yapmaktadır. 5 yıl dolduğunda tekrar rapor çıkarttırılarak yeni bir cihaz alınabilir.

• SGK katkısı kullanılarak alınan işitme cihazlarınız için SGK işitme cihazı pili desteği yapmaktadır. Bu destek tek taraf için yıllık 104 adettir. Eğer iki kulağınızda işitme cihazı kullanıyor iseniz her iki taraf için her yıl ayrı ayrı bu destekten faydalanabilirsiniz. Tek taraf 104 adet için toplam 400,4 TL +KDV ödenir. Pil desteğinden faydalanmak için sağlık kurulu raporu ve reçete düzenlenmesi gerekir

* 16 Mart 2023 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre belirlenen brüt rakamlardır. Rakamlar 16.03.2023 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Konuyla ilgili yeni bir tebliğ yayınlanana kadar geçerliliği bulunmaktadır.


Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı